Galerie Jednoroh

Krkonošské gymnázium a Střední odborná škola


Vernisáž studentské fotografie ,,DISTANC 2020/2021"

s doprovodným programem 

Vernisáž u příležitosti konání akce Parlamentní víkendové setkání 17. - 19. září v Hostinném


Milí návštěvníci,

těšíme se na vaši návštěvu výstavy "1989", kterou jsme v naší školní Galerii Jednoroh uspořádali právě pro vás a záměrně ji koncipovali jako zlomkový výběr z bohatého zapůjčeného fondu SOkA Trutnov, a to ku příležitosti jak víkendového Setkání studentských samospráv, tak i k nadcházejícímu 30.výročí Sametové revoluce. Věříme, že daná kolekce šesti tematických panelů oživí vaše vzpomínky či teprve osvětově zasáhne vaše (po)vědomí.
Zvlášť si dovolujeme upozornit na vřazený projev k odkazu Jana Palacha - právě z pera nedávno zesnulé naší kolegyně učitelky, paní Hany Jüptnerové z Vrchlabí (tehdy za OF Vrchlabí, viz poslední panel "Důsledky revoluce na Trutnovsku").

Hezkou procházku výstavou...
vám za její organizátory přeje
Jaroslav Dvorský.


LEONARDO DA VIVAT! v Galerii Jednoroh (na Krkonošském gymnáziu a SOŠ v Hostinném)

Školní projekt "Velké kulturní přestávky" (rozumějme kulturu o velké přestávce, nikoliv odpočinek od ní) měl 2. 5. 2019 své velkolepé pokračování. Po předchozí vzpomínce na Karla Kryla jsme tentokrát zacílili na samotného Mistra Leonarda, od jehož úmrtí v daném dni totiž uplynulo přesných 500 let. Výstava na jeho počest pod výmluvným názvem LEONARDO DA VIVAT! byla odstartována dopoledne, krátce po půl desáté. Mezi přihlížející studenty se vmísilo i několik učitelů, a nechyběla ani paní starostka města Hostinné. Na leonardovském happeningu se představili hned dva v Hostinném hostující autoři - Pavel Koryťák, již brzký student 1. ročníku SPŠS Hradec Králové, letošní absolvent výtvarného oboru trutnovské ZUŠ (autor rozměrného létajícího draka s diamantovou stylizací na líci a bambusovou oporou vespod, včetně kolekce přípravných kreseb a studií) a Andrea Ildikó Anovčínová, studentka kvinty trutnovského gymnázia, loňská absolventka výtvarného oboru ZUŠ Trutnov (autorka úmyslně nedokončeného obrazu s trojúhelníkovou kompozicí "Dáma s kočkou"). Domácí gymnaziální autoři pak zahráli na typicky leonardovské struny mnohostranných zájmů: svět vynálezů (Dialog s Leonardovým skicákem, Víceúčelové vozítko), výtvarný svět skvrn a povrchových textur (Mlhovina Kočky, Studie mraků a slunečnic), svět symbolů, náznaků a šifer (Šifrovací mechanismus, Leonardo "v jednom kole") a konečně svět válečného šílenství (Průčelí osvětimského koncentračního tábora ve 3D zobrazení). Leonardovskou výstavní kolekci, jejíž instalace v Galerii Jednoroh potrvá až do konce školního roku, potom doprovází i výrazná velkoformátová citace čtyř Mistrových myšlenek:

  • Válka je nejbestiálnějším šílenstvím
  • Kdo může jít k prameni, ať nechodí ke džbánu
  • Bez otáčení jde ten, kdo míří ke hvězdám
  • Štěstí dojde ten, kdo hodně pracuje

Pozoruhodnou se jevila stylizovaná postava Leonarda jako průvodce celou vernisáží, kterou v dlouhé bílé vlněné paruce sehrál místopředseda místního studentského parlamentu - v úzké spolupráci s vedením školy jinak úspěšný ideový, stejně tak i praktický organizátor a spolu-hybatel programovým i materiálním zázemím naší výchovně vzdělávací instituce. Vzácnou, ba ojedinělou se stala i osobní iniciativa maminky právě hostujícího autora, která pro následnou hodinu estetické výchovy vybrané třídy sama připravila filozofující prezentaci o Leonardovi a svých osobních zážitcích z návštěvy jeho florentského muzea.

"Špatný žák, který nepřevyšuje svého mistra" - další z Leonardových moudrostí. Výchovná porce učitelské pokory a zároveň lekce zdravé výzvy a ambice pokroku na straně žáka.

Snad jsme Vás, Mistře Leonardo, na našem malém, ale pohostinném středoevropském městě (u příležitosti připomínky Vašeho slovutného výročí) nezklamali...

Za přípravný výstavní tým Mgr. Jaroslav Dvorský

Výstava bude otevřena ve školní dny až do konce školního roku.Milí studenti, učitelé a rodiče, po nedávné vzpomínce na Karla Kryla znovu otevřeme velkou přestávku múzám.

Tentokrát se ve čtvrtek 2. 5. můžete těšit do (staro)nového prostoru před školním bufetem, který jsme z iniciativy našeho Studentského parlamentu Krkonošského gymnázia a SOŠ / Hostinné povýšili na Galerii Jednoroh. Přijďte se poklonit odkazu Mistra Leonarda, který k nemalému překvapení všech mocně ožije u příležitosti právě čtvrtečního 500. výročí umělcova úmrtí. Z OTUG (Obláček Tvůrců - Umělců - Géniů) možná mezi nás na chvíli slétne i sám Mistr! Ostatně zastihne mezi námi několik svých následovníků. A tak jako velkolepé období renesance nebylo výsadou pouhé Itálie, na čtvrteční vernisáži se můžeme těšit na umělce zdejší i "přespolní"...

Tedy na viděnou na LEONARDOVI DA VIVAT! ve školní Galerii Jednoroh, 2. 5. 2019 v 9.35.

Studentský parlament Krkonošského gymnázia a Střední odborná škola, pracoviště Hostinné, Horská 309, 543 71 Hostinné
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky